Keramické korunky, můstky a fasety

Přišli jste o větší část zubu nebo Vám nějaký zub/zuby zcela chybí? Nejste spokojeni s tvarem a barvou Vašich zubů? Nezoufejte.

Keramické korunky, můstky a fazety

V dnešní době náhrada ztraceného zubu není žádný problém. Jak esteticky, tak funkčně. Pokud není možné z důvodu větších ztrát korunkové části zubu nahradit chybějící tkáň pouze výplní, volíme variantu zhotovení keramické inlaye, onlaye, overlaye, nebo korunky.

Fixní neboli pevné zubní náhrady (korunky a můstky) nasazujeme na zubní implantáty nebo na zachráněné a obroušené zbytky zubů, tzv. zubní pahýly. Mají za úkol nahradit jeden nebo více chybějících zubů, nebo nahradit tu část, která byla poškozena úrazem či znehodnocena kazem. Fixní protetika následně funguje jako „vnější plášť“ a zabezpečuje funkčnost vašeho zeslabeného či poškozeného zubu. Způsob stomatologického ošetření vychází vždy z aktuálního stavu v ústní dutině. Z našich zkušeností však můžeme říct, že nasazení fixní protetiky většinou vyžaduje různé typy stomatologických výkonů, a proto je ošetření většinou nejen dlouhé, ale i finančně nákladné.

Na výrobu fixní protetiky používáme různé materiály a jejich výběr přizpůsobujeme vždy konkrétní situaci a požadavkům pacienta na funkčnost, estetiku a finanční možnosti. Dnešní moderní materiály však již velmi dobře imitují zubní sklovinu a fixní protetika je díky tomu téměř dokonalou náhradou vlastních zubů pacienta po funkční i estetické stránce. Pevné zubní náhrady vydrží v případě dobré péče zpravidla i déle než 10 let. Kolem krčků korunek a pod můstkem se však může nahromadit zubní plak či zbytky jídla, a proto je zde výborná mezizubní hygiena naprosto nezbytná. V naší ordinaci vám po nasazení fixní protetiky vysvětlíme, jak o ni správně pečovat.

Zubní korunky

Pokud je zub poškozen až do té míry, že se již nedá opravit pomocí zubní výplně, může být k obnově jeho tvaru, vzhledu a funkce použita korunka. Využívá se zejména pro náhradu zubů silně poškozených kazem či ztracených nebo zlomených při úrazu. Podmínkou je zachování vlastního kořene zubu. Korunka je dutý, umělý zub, který slouží k pokrytí větší části zubu nebo jeho celého povrchu. Využívá se taktéž při různých estetických defektech, např. na zakrytí zbarvených nebo špatně tvarovaných zubů.

Zubní korunky

Zubní můstky

Můstek neboli fixní zubní protéza je zubní náhrada, která nahrazuje jeden nebo více chybějících zubů. Skládá se většinou z umělého zubu taveného mezi dvěma korunkami, který je pomocí těchto korunek pevně nalepený na obroušené vedlejší zuby nebo zubní implantáty sousedící s mezerou. Můstek je trvalý a většinou nemůže být jen tak lehce odstraněn.

Jak probíhá nasazení můstku na zuby?

Z obou stran mezery zbrousíme zdravé zuby a připravíme je na můstek. Pokud nemáte zdravé zuby nebo dostatek zubů na podporu můstku, použijeme zubní implantáty. Jedná se o umělé kořeny z titanového kovu, které jsou chirurgicky vloženy do čelistní kosti. Nahradí kořen původního zubu a udrží umělý zub nebo můstek na správném místě. Zhotovíme otisk Vašich zubů, který se v laboratoři použije pro výrobu modelu můstku. Než bude váš finální můstek zhotoven, nasadíme Vám na obroušené zubní pahýly na cca 10 pracovních dnů provizorní můstek. Při vaší druhé návštěvě ordinace vám sundáme provizorní můstek a vyzkoušíme ten finální. Pokud bude správně sedět, nasadíme Vám ho pomocí speciálního tmelu na vaše již předpřipravené zuby nebo zubní implantáty.

Volejte 724 042 031 | Dentální ordinace Dent Vita | Vaše zubní ordinace na Praze 2

Created with ❤︎ DentVita